Zespół RAZEM powstał w październiku 2019 roku z inicjatywy pań Doroty Lawendy-Janusiewicz i Agnieszki Dołęgi, w ramach Projektu Kultury Regionalnej realizowany przez Zespół Pieśni i Tańca PODLASIE przy AWF w Białej Pod. Projekt zakończył się Festiwalem Kultury Regionalnej „Korobeczka” w Białej Podl. Przy współpracy ze studentami AWF w BP – tancerzami ZPiT PODLASIE, powstał pierwszy układ choreograficzny tańców regionu Południowego Podlasia, który nasi uczniowie zaprezentowali na w/w festiwalu na Koncercie Galowym. Programem tym nasi uczniowie wywalczyli I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych we Włodawie.
Działalność zespołu została przerwana okresem pandemii koronawirusa i dopiero jesienią 2021r. zespół wziął udział w Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych w Popowie – Letnisko, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kultury Tanecznej ARTBALE. Efektem tygodniowego zgrupowania było poznanie tańców kultury cygańskiej, improwizacje taneczne oraz tańce integracyjne. Zespół RAZEM czterokrotnie kwalifikował się na powyższy projekt, gdzie oprócz tańców romskich, młodzież poznawała tajniki tańca klasycznego, tańców narodowych i tańców w kręgu. Zdobyte umiejętności młodzież prezentowała na koncertach podsumowujących zgrupowania. Stowarzyszenie ARTBALE wyróżniło nasz Zespół, włączając naszą prezentację taneczną „Poloneza” do stałego punktu wszystkich Zgrupowań – Wieczoru Filmowego, gdzie prezentowane są różne filmy i nagrania najciekawszych form tanecznych z całego świata.
Zespół „Razem” prezentował się również wielokrotnie na scenie międzyrzeckiego MOK-u.
Obecnie Zespół pracuje pod kierunkiem p. Doroty Lawendy-Janusiewicz przy współpracy z p. Marzeną Nikończuk.
Ostatnim osiągnięciem zespołu było zakwalifikowanie się na Ogólnopolską Scenę Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR 2024, realizowaną przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie w dniu 3.12.2024r zespół reprezentował nasz SOSW. W Warszawie, swoje umiejętności zespół zaprezentował w wiązance tańców i zabaw regionalnych Południowego Podlasia: Żuraw, Łysy i Hreczka, improwizacji cygańskiej „Idź w swoją stronę” oraz układzie Poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” .
Organizatorem wyjazdu do Warszawy była p. Aleksandra Łuciuk, kierownikiem – p. Dorota Lawenda-Janusiewicz, opiekunami – p. Marzena Nikończuk i p. Monika Gąsior.