Szkoła Pozytywnego Myślenia styczeń 2022r

             W styczniu 2022 r. w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego podjęta została tematyka komunikacji i technologii. Przeprowadziliśmy wśród uczniów i uczennic 4 klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy badanie dotyczące wykorzystania nowych technologii. Rozmawialiśmy z uczniami i uczennicami na temat wyników badania ich spostrzeżeń,  co jest dla nich ważne, a co trudne.

Z pomocą materiałów  Fundacji Poza Schematami przeprowadziliśmy profilaktykę zagrożeń w sieci. Uczniowie przypomnieli sobie zasady jakie obowiązują w Internecie, dowiedzieli się jakie zagrożenia na nich tam czyhają i jak się przed nimi bronić, jak rozwiązywać konflikty metodą sowy oraz dlaczego nie warto uciekać od smutku i złości i jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

            Ewaluacja przeprowadzonego badania dała informację nauczycielom, wychowawcom o trendach i o tym, co dla młodych osób jest ważne, jak spędzają swój czas korzystając z technologii, a z drugiej strony pozwoliła na dostrzeżenie problemów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka  i o których młodzież nie opowiada. Nieliczni respondenci nawiązują przypadkowe, wirtualne  znajomości, naruszona została ich prywatność.

            Wyniki ankiety skierowanej do uczniów wskazują na to, że młodzież korzystając z urządzeń technologicznych najczęściej ogląda filmiki i transmisje on-line, nawiązuje kontakty ze znajomymi i rodziną, gra w gry on-line, dokonuje zakupów. Zajmuje im to średnio od 1-5 godzin dziennie.

Agnieszka Marciniuk

fotorelacja